O filcu a technice plstění.

Jak se vyrábí plstěné kočičí pelíšky?

A co je to vlastně ten filc, ta plsť?

Netkaný přírodní materiál s výjimečnými vlastnostmi. Nemůžeme napsat tkanina, protože nevzniká tkaním… Tradiční vlněný filc je vždy ze 100% přírodních vlněných vláken.

Jak vzniká?

Abychom pochopili, jak proces plstění probíhá, musíme si povědět něco málo o ovčím chlupu – přírodním dutém vláknu.

Každá ovce má na sobě několik druhů chlupů – některé jsou uvnitř duté; po celé délce jimi prochází kulatý kanálek. Jiné mají kanálek přerušovaný a ještě další ho nemají vůbec.

Chlupy navíc nejsou rovné a hladké, ale zvlněné – a jsou jako tenké pružinky, které se neustále smršťují a zase znovu všelijak natahují. Za vlhka nabobtnávají. Každý chlup je navíc trochu jiný na svém začátku a na konci a mají i rozdílný elektrický náboj. Reagují na vlhkost a vytvářejí dokonalou izolační vrstvu, která hřeje, ale je prodyšná – mezi jednotlivými chlupy jsou stále mezery se vzduchem. Dalším předpokladem plstění je fakt, že každý chlup má na sobě šupinky – asi jako smrková šiška, která je někdy hladká a jindy rozevřená.

Srst_ovce_picture
Detail_felt

Tyto šupinky se při plstění do sebe zaklesávají a tím materiál postupně zhutňují. Ale pozor, různé zvířecí chlupy mají různé šupinky a některé je nemají téměř vůbec – nejsou vůbec vhodné pro plstění. Také různá plemena ovcí mají různé typy vlny. Velmi známý je druh ovce Merino.

Plstění je částečně mechanický i chemický proces. Vodou s mýdlem vlákna nabobtnají (absorbují do sebe vlhkost) a začnou po sobě dobře klouzat. Mechanickým opakovaným třením se chlupy do sebe postupně zaklesávají stále víc a víc tak dlouho, až nakonec vytvoří hutnou vrstvu. Díky šupinkám se však již nemohou vrátit zpět a vytvoří tak velice hustou změt chlupů, které jsou propletené všemi směry, donekonečna … do tvaru, který jim vtiskne člověk.

Druhy plstění:

Mokré – technika výroby  kočičích pelíšků z nabídky našeho obchodu – využívá se při něm nabobtnání vlny s pomocí vody a mýdla a následným opakovaným mechanickým třením se postupně vlna zhutňuje. U větších výrobků (kočičí domečky) je to proces zdlouhavý, protože se vlna na sebe vrství tak, aby domečky měly dostatečnou velikost i tloušťku a práce je také docela fyzicky náročná. Pro některé menší výrobky se k tomu dnes využívá i moderní technika – pračka.

Suché – už jste viděli jehlu na plstění? Je i není to ta nám všem dobře známá jehla… má tvar skoby bez očka a na sobě zoubky. Materiálem tedy neprochází hladce a klouzavě, ale zadrhává – a to je právě to, oč tu jde. Suché plstění je ryze mechanický postup, kdy se opakovaným zapichováním jehly vlna zacuchává a proplétá vlákna mezi sebou nebo k podkladu. Nakonec je vše neoddělitelně spojeno. Touto technikou se tvoří různé dekorace nebo menší výrobky. Lze tak vykouzlit i velice jemné detaily – prohlédněte si třeba oči nebo proužky na rybičce Nemo na fotce níže (klaun očkatý). 

Plstici_jehla_filc
Vlna_Merino_filc
Wet_felt
Woman_felting
Toys_fish
Kocka_pred_pelechem